Odpowiednie przygotowanie walców

Można wymienić bardzo wiele branż, w których działające firmy posiadają w swoim parku maszynowym urządzenia wyposażone w walce czy też wałki. Zazwyczaj są one nieodłącznym elementem całości, bez którego efektywna produkcja nie byłaby możliwa. Elementy te znajdują zastosowanie w branży papierniczej, metalurgicznej, przy produkcji tworzyw sztucznych, przy produkcji opakowań, tkanin, w druku oraz w branży spożywczej. Co jednak zrobić, aby na czas móc wychwytywać ich zużycie i zapobiegać ewentualnym przestojom w pracy maszyn?

 

Regularna diagnostyka to podstawa

 

To właśnie regularne przeglądy są w stanie pomóc wychwytywać ewentualne awarie na czas. Widząc zużycie danego elementu lub też zauważając pierwsze nieprawidłowości w jego pracy, można zaplanować moment na jego regenerację, zatrudniając do tego celu odpowiednią firmę, taką jak chociażby Grupa Hannecard. Aby przeprowadzić regenerację być może trzeba będzie zastosować wyważanie dynamiczne danego elementu. Sama regeneracja może polegać na pokrywaniu walca nową mieszanką, a także na jego odpowiednim szlifowaniu, który to proces pozwala nadać mu idealny kształt.

 

Szlifowanie powierzchni walca

 

Szlifowanie walców jest jednym z elementów obróbki końcowej walców, dodatkowo możliwe jest też ich rowkowanie, ale też nawiercanie, jeśli klient wyrazi taką chęć. Dzięki nadaniu powierzchni walca odpowiedniego kształtu możliwe jest jego prawidłowe działanie, ale i maksymalnie wydajna praca. Można nie zdawać sobie z tego sprawy, że proces ten jest bardzo ważny, a można go zastosować nawet w przypadku walców metalowych lub też tych, które są pokryte węglikami metali. Firmy często zadają sobie pytanie, kiedy jest najlepszy moment na wykonanie regeneracji, szlifowania, a także pokrywania walca nową powłoką. Kiedy ulegnie już awarii- konieczność naprawy jest oczywista. Dlatego też możliwe jest przeprowadzenie specjalnego badania diagnostycznego, które umożliwia pomiar stopnia zużycia danego elementu. Dzięki profesjonalnej diagnostyce można dokładnie oszacować odpowiedni moment na regenerację.