Marzeniem wielu osób jest posiadanie solidnego, masywnego stołu drewnianego, który od razu będzie rzucał się w oczy i który tak naprawdę będzie mógł być meblem na pokolenia. Wysoka jakość wykonania, piękna faktura drewna wraz z niepowtarzalnym usłojeniem, wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne- bez wątpienia stoły drewniane posiadają bardzo wiele zalet, obok których nie można przejść obojętnie. Jednakże, chociażby ze względu na to, że stół drewniany jest produktem premium- trzeba jednak w odpowiedni sposób o niego dbać, aby faktycznie był niezmiennie piękny przez lata. To, co najczęściej spędza sen z powiek kupującym to konieczność zachowania wyjątkowej ostrożności, zarówno jeśli chodzi o gorące naczynia jak i kontakt blatu z różnego rodzaju płynami. Wobec tego, czy utrzymanie takiego stołu w dobrej kondycji faktycznie jest takie trudne i jak usunąć plamy ze stołu drewnianego? Dobrze jest mieć pod ręką kilka sprawdzonych sposobów na każdą ewentualność.
Usuwanie plam dedykowanymi do tego celu preparatami
Tak naprawdę jest to jednym z najlepszych rozwiązań, zarówno pod kątem skuteczności jak i ochrony delikatnej struktury drewna. Ze względu na fakt, że tego typu stół stanowi naprawdę bardzo wartościowy mebel, możemy odczuwać pewną obawę przed stosowaniem domowych sposobów na odplamianie i pielęgnację. Na szczęście, stół z drewna będziemy mogli potraktować specjalnymi, dedykowanymi do tego celu preparatami, które są jednocześnie skuteczne, ale też nie zniszczą naturalnej struktury drewna. Używając dedykowanych preparatów możemy więc zyskać pewność, że stół nie zostanie narażony na dodatkowe uszkodzenia.
A co z domowymi sposobami?
Tych również jest całe mnóstwo i za pewne sięgniemy po niektóre z nich w sytuacji, kiedy będzie nam naprawdę bardzo ciężko pozbyć się danej plamy. Aby szybko pozbyć się osadów, jakie pojawiają się na powierzchni stołu w rezultacie kontaktu drewna z gorącymi naczyniami, należy przygotować specjalną papkę z soli oraz oliwy z oliwek i nałożyć ją na miejsce, które uległo odbarwieniu. Ten patent sprawdzi się także w przypadku nieestetycznych zacieków z kamienia czy z plam, jakie powstały w efekcie kontaktu drewna z wodą. Po około 3 godzinach można taki preparat usunąć, a następnie wypolerować powierzchnię drewna.
Znacznie bardziej problematyczne są plamy powstałe poprzez rozlanie alkoholu, soku czy kompotu. Substancje te szybko wnikają w strukturę drewna i ją odbarwiają, a więc pierwszym odruchem powinno być dokładne wytarcie powierzchni stołu tak, aby ograniczyć do minimum ilość płynu, jaka wniknie w strukturę drewna. Domowe sposoby radzenia sobie z takimi plamami to między innymi olejowanie drewna w danym miejscu, które można wykonać z wykorzystaniem chociażby oleju lnianego. Można też stosować sok z cytryny lub też można zaaplikować papkę z fusów po kawie. Za pewne jednak nie obejdzie się bez delikatnego szorowania i polerowania odbarwionej powierzchni.
Więcej porad poznasz na https://polanomeble.pl/jmsblog/blog/68_jak-usunac-plamy-ze-stolu-drewnianego.html