Termomodernizacja budynków mieszkalnych to ogół procesów i działań, których celem jest zwiększenie energooszczędności budynków oraz redukcja strat ciepła.
Największe straty ciepła pojawiają się w starszych budynkach, które były budowane zgodnie z normami obowiązującymi przed pięćdziesięciu laty lub wcześniej. Największe straty ciepła dotyczą dachu, nieszczelnych okien i drzwi oraz zbyt cienkich ścian zewnętrznych. Na rynku materiałów budowlanych można się spotkać z całym szeregiem różnych artykułów budowlanych i remontowych, dzięki którym można niwelować straty ciepła w budynkach i sprawić, by stały się one budynkami pasywnymi.
Najbardziej popularne materiały izolacyjne wykorzystywane do ocieplenia ścian zewnętrznych domów to płyty styropianowe. Występują one w dwóch rodzajach, jako płyty utwardzane i nieutwardzane. Styropian do ociepleń dostępny jest również w różnych grubościach: od płyt o grubości 1 cm aż do płyt o grubości 20 cm. Płyty utwardzane mają lepsze właściwości izolacyjne przy znacznie cieńszej grubości.
Ocieplanie domu następuje poprzez przyklejanie płyt styropianowych do ścian zewnętrznych za pomocą specjalnego kleju do styropianu. Następnie na płyty styropianowe nakłada się siatkę oraz kolejną warstwę kleju. Tak przygotowana ściana jest już gotowa do tynkowania. Kleje do styropianu i siatki, a także inna chemia budowlana dostępne są w szerokim wyborze w marketach budowlanych oraz na składach budowlanych. Przy zamawianiu większej ilości towarów można liczyć na spore rabaty.