Kultura japońska jest niezwykle odległa od naszej europejskiej. Właśnie dlatego budzi ona zainteresowanie wielu osób. Orientalne ornamenty, nietypowe i niespotykane u nas wzorce kulturowe, a wszystko okraszone bogatą tradycją i historią, państwa, które przez wieki broniło się przed europejskimi wpływami.
Gdy dodamy do tego nowoczesne, zaawansowane technologie i swoistą megalomanię narodu japońskiego otrzymamy prawdziwie fascynującą mieszankę. Być może właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się osoby, które chciałby mieć domy urządzone na wzór japoński. Projektowanie wnętrz w tym stylu obecnie nie jest trudnym zadaniem, bowiem styl japoński wpisuje się w ogólne koncepcje nowoczesnych aranżacji. Jest to styl minimalistyczny, stroniący od nadmiaru ozdób. Praktyczny – meble i wystój wnętrza mają być funkcjonalne i wygodne dla domowników. Ekologiczny – we wnętrzach w stylu japońskim projektant wnętrz wykorzysta drewno, papier oraz glinę. Konieczne będzie także odwołanie się do skojarzeń jakie mają europejczycy z Japonią: kimona, sztuk walki, sakury – kwitnącej wiśni, bambusa, kaligrafii, ikebany, czy mangi i anime. Choć może wydawać się to proste, projektowanie wnętrz w stylu japońskim jest czasochłonnym wymagającym dużej subtelności zajęciem. Łatwo bowiem o przesadę, która może negatywnie wpłynąć na użytkowość domu, natomiast zbytnia oszczędność może sprawić, że wnętrza wcale nie będzie przywodziło na myśl Japonii. Dlatego właśnie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ile to będzie kosztowało? Można przekonać się klikając w – projektowanie wnętrz cennik.
W tworzeniu wnętrz w stylu japońskim wcale nie chodzi o przenoszenie ich dosłownie do Polski, co mogłoby być trudne biorąc pod uwagę choćby tamtejszą koncepcję ścian. W Japonii zarówno fusuma, jak i shoji, czyli tradycyjne drzwi i ściany w domu wykonane są z papieru, bambusa i drewna, a ich cechą charakterystyczną jest możliwość przesunięcie niemal każdej ściany, to zmienia układ pokoju i może sprawić, że dwa wnętrza staną się jednym. W Polsce trudno o takie rozwiązania natomiast aranżerzy rzeczywiście stosują niekiedy we wnętrzach w tym stylu rozsuwane drzwi pokojowe wykonane na wzór japoński, innym trickiem jest tworzenie ścian z luksferami lub półprzeźroczystych przepierzeń.
Wśród ozdób, które pojawiają się w tego rodzaju aranżacjach trzeba wymienić przede wszystkim typowo japońskie zwoje z kaligrafią zawieszone na ścianie, ikebany ustawiane na półkach czy tapety lub fototapety przedstawiające gałęzie sakury, bambusa lub drzewa bonsai.